Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KULTURA - NATURA - PRZYJAŹŃ

Utworzono dnia 26.10.2017
Czcionka:

KULTURA - NATURA - PRZYJAŹŃ

Szkolenia dla pracowników kultury, muzeum, turystyki i osób, które świadczą usługi rzemiosła tradycyjnego – to kolejny już etap projektu Interreg Litwa-Polska, w którym biorą udział mieszkańcy gminy Korycin. Na Litwę pojechała grupa zainteresowana poznawaniem wartości dziedzictwa kulturowego w codziennym otoczeniu. Twórcy z obu stron granicy mieli okazję do tego aby spędzić ze sobą czas i rozmawiać – między innymi o tym, jak rozróżnić autentyczne tradycyjne rękodzieło, które może przynosić twórcom korzyści ekonomiczne, pomaga zachować kulturę etniczną i ułatwia tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców wsi od kiczu, czyli produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się być ładne, ale są tylko produktem kultury masowej. Kicz coraz częściej próbuje naśladować sztukę profesjonalną, stał się popularnym zjawiskiem we współczesnym świecie. Pojawia się coraz częściej w wielu dyscyplinach sztuki – na przykład w malarstwie czy dziełach imitujących sztukę ludową – jak ceramika. Artystom ludowym z Gminy Korycin i z Rejonu Wileńskiego zależy na byciu wiernym tradycji i dbaniu o jakość wytwarzanych produktów. W Korycinie pracują trzy tkaczki, które kultywują tradycje tkaniny dwuosnowowej – Bernarda Rość, Agnieszka Iwanicka i Karolina Radulska wytwarzają na tradycyjnych krosnach niepowtarzalne wzory, podlaskie motywy roślin, zwierząt, obrzędów ludowych utkane z wełnianych nitek znane są na całym świecie. Artyści z rejonu wileńskiego znani są z tradycyjnych palm, pierników, ceramiki. Wspólne szkolenia służą między innymi temu aby pomóc obu stronom w pielęgnowaniu zwyczajów i tradycji pogranicza polsko –litewskiego. Specjaliści pomagają wypracować i utrwalić wiedzę na temat kształtowania wizerunku instytucji, pomocne są uwagi na temat sprzedaży towarów i usług. Są też zajęcia z prewencji i rozwiązywania sytuacji konfliktowych a także z wystąpień publicznych i skutecznej komunikacji, ujawniania motywacji wewnętrznej.

Te spotkania możliwe są dzięki udziałowi we wspólnym transgranicznym projekcie, który trwa już od lutego tego roku, kiedy to Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie podpisał umowę na wdrażanie programu INTERREG Litwa – Polska. Projekt „Kultura i Natura – rozwój turystyki transgranicznej w oparciu o wspólne dziedzictwo i współpracę” realizowany jest wspólnie z Administracją Samorządu Rejony Wileńskiego i polskim partnerem jakim jest Gmina Korycin.

Całkowita wartość projektu to 910, 458 Euro, z czego dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego to 85 % .

Będzie realizowany przez dwa lata. Dzięki niemu zostanie wybudowana infrastruktura na plaży w Korycinie. Prace nad zalewem już się rozpoczęły. W przyszłym roku odbędzie się druga edycja Festiwalu dziedzictwa Kulturowego, w którym wezmą udział również goście z Litwy.

Fotorelacja z przebiegu szkolenia

Utworzono dnia 26.10.2017, 13:17

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

 

Konar

Konar Kora Korycin

Zespół Szkół w Korycinie

Urząd Gminy Korycin

Przedszkole Korycin

maratony polskie pl

Fundacja biebrzańska

Fundacja Sokólski Fundusz Lokalny

woak

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 16

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 118

W poprzednim miesiącu: 219

Wszystkich: 35948